Dersler

ÖZEL DERSLER: 

Reformer Pilates

Reformer Pilates, özel tasarlanmış bir alet yardımıyla vücudunuzun belli ağırlıklarda dirençlere maruz bırakılarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şeklidir. 1. Dünya Savaşı sırasında Alman hekim Joseph Pilates tarafından bir rehabilitasyon yöntemi olarak ortaya atılan bu egzersiz şekli öncelikle omurga ve iskelet sağlığı için son derece faydalıdır. Reformer pilates aleti üzerinde yapılan hareketlerin tümü, stabilizasyon ve güç gerektirdiği için, reformer pilates antremanlarına düzenli olarak devam edenlerin omurgaları zaman içinde doğru bir şekilde hizalanır. Skolyoz gibi kronik hastalıkların tedavisinde de oldukça etkilidir. Ayrıca esnekliği arttırarak kaslarda bulunan bağ dokuların güçlenmesini, yırtık ve zedelenmelere karşı dirençli olmasını sağlar. Merkez bölgeyi kuvvetlendirerek sırt ve bel ağrılarını azaltır. Kaslarınızın kısa zamanda şekillenmesini sağlar. Cats Pilates’te, 1500’den fazla hareket kombinasyonunu uygulama imkanı veren Allegro, Cadillac, Chair ve Barrel gibi ekipmanlar sayesinde eğitmeniniz sizin vücut yapınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir egzersizi modülü belirler. Maksimum düzeyde verim alabilmek, kısa zamanda amaca ulaşabilmek için dersler 1 kişi yapılır. 

Hamile Pilatesi 

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı baskı ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir. Hamile pilatesi bu problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Cats Pilates’te hamileler için pelvik taban kasları, karın kasları, omurga ve sırtı güçlendiren bir egzersiz programı uygulanmaktadır. Bu program akıcı, dengeli hareketler ve nefes alıp vermeler ile vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda rahatlama, gevşeme sağlayan hareketlerden oluşmaktadır. Pilates, hamileliğin her ayında yapılabilmektedir ancak gebeliğin ayına göre hareketler değişmektedir.

GRUP DERSLERİ 

Bar Method

Bar method 1940’lı yıllarda Lotte Berk isimli bir Alman dansçının omurilik sakatlanması ile birlikte kendi başına geliştirdiği rehabilitasyon temelli bir egzersiz metodudur. Dansçıların kullandığı hareket metodundan yola çıkarak günümüzde herkesin yapabileceği bir egzersiz modeli haline gelmiştir. Bar Method’da kalça, bacak, sırt, omuz, karın gibi tüm kas gruplarınızı çalıştırabileceğiniz egzersizler vardır. Özellikle büyük kas gruplarına yönelik yüksek yoğunluktaki egzersizlerle kuvvet, esneklik ve denge sağlamayı, duruşumuzun düzeltilmesini amaçlar. Belli bir tempoda yapılması gerektiği için yağ yakımı sağlar ve kilo vermede etkilidir. Cats Pilates’te bu metod ile yapılan egzersizler için bale barının yanı sıra pilates topu, mat, egzersiz bantları, çember ve dumbell gibi yardımcı ekipmanlar kullanılır. Derslerimiz en az 3, en fazla 8 kişilik gruplar halinde yapılır. Her yaş grubundan ve seviyeden kadın ve erkek katılımcılar tarafından rahatlıkla uygulanabilir. Grup derslerinde eğitmen katılımcı arasında kurmaya özen gösterdiğimiz birebir iletişim sayesinde kişisel ihtiyaçlarınız gözetilerek derslerden maksimum verim almanız sağlanır.